10 tipů k pohovoru

Redakce doporučuje

Chuť jako zážitek: proč je vědomé užívání smyslů klíčem k rovnováze

V dnešní uspěchané době často přehlížíme sílu drobných okamžiků....

Temu.com: Jak ušetřit se slevou 30 % a cashbackem až 27,05 %

Internetový obchod Temu.com se rychle stal oblíbeným nákupním místem...

Objevte radost z psí adopce s Taily: Nová šance pro opuštěné čtyřnohé kamarády

Adoptovat pejska je jedním z nejkrásnějších rozhodnutí, které může...

Vybuduj si silná záda i ruce na hrazdě

Cvičení doma může být stejně efektivní jako v posilovně,...

Výroba polepů na auto: jak to probíhá?

Chcete, aby vaše auto skutečně vyniklo? Zvolte autopolep! Získáte...

Pohovor je poměrně zásadním milníkem k získání vysněné práce. Pokud na potenciálního budoucího zaměstnavatele dobře zapůsobíte, existuje velká pravděpodobnost, že danou práci získáte. Pomůže vám i deset následujících tipů k pohovoru.

1. Přijďte včas.

Nikoho nezajímá, že vám nejela tramvaj, nenastartovalo auto, anebo jste uvízli v zácpě, případně vám ráno nezazvonil budík. Ten si ostatně raději nařiďte tak, abyste se na schůzku dostavili alespoň o čtvrt hodiny dříve. Vždycky můžete počkat třeba na recepci a být tak na minutu přesní.

2. Nejenom oblečení je důležité.

Samozřejmostí je kostým nebo oblek a lodičky či polobotky. Dejte si ale pozor i na účes. Přerostlé nebo mastné vlasy s odrosty rozhodně nejsou tou správnou vizitkou. Nepěkně působí i neupravené nehty.

3. Ruku podávejte až na vyzvání.

Ten, s kým jednáte během pohovoru, je váš potenciální zaměstnavatel, a tedy společensky významnější. Podání ruky by měl proto nabídnout on jako první.

4. Celkový dojem.

Na začátku pohovoru poděkujte za pozvání. Snažte se působit sebejistě, usmívejte se. Při rozhovoru nepoužívejte složité věty. Mluvte krátce. Pozor na hovorovou češtinu.

5. Řeč těla.airjob-telo-clanku

Důležité není jenom to, jak se budete vyjadřovat, ale také to, jak budete sedět, případně gestikulovat. Neměli byste se rozvalovat na židli, opírat se lokty o stůl či mávat rukama.

6. Naučte se své CV nazpaměť.

Personalisté se občas ptají na některé konkrétní věci z životopisu, který jste jim zaslali. Nevypadalo by dobře, kdybyste tápali v uvedených informacích.

7. Buďte informovaní.

Zjistěte si alespoň základní informace o firmě, které jsou volně dostupné na internetu, v tisku a podobně. Snáz pak budete reagovat na obvyklý dotaz – co víte o naší firmě.

8. Nenechte se vyvést z míry.

Někdy personalisté během pohovoru zjišťují, nakolik jste kreativní, anebo si umíte poradit. Nelekejte se proto zdánlivě nesmyslných otázek. Nemusíte znát odpověď, ale měli byste vědět, kde ji najít.

9. Projevte zájem.

Na konci pohovoru budete pravděpodobně vyzvání, zda se nechcete sami na něco zeptat. Připravte si alespoň dvě otázky týkající se nabízeného místa.

10. Poděkování.

Není od věci poděkovat za pozvání k pohovoru následující den e-mailem. Nepište ale srdcervoucí elaborát o tom, jak se vám ve firmě líbilo a rádi byste tam pracovali. Stačí jedna dvě věty.

euro