Dřevěná podlaha není pouze funkčním prvkem v interiéru, ale také příjemným estetickým prvkem, který může zvýšit celkový dojem místnosti. Aby vaše dřevěná podlaha zůstala krásná, odolná a odolná vůči každodennímu opotřebení, je nezbytné věnovat pozornost správné péči.

Foto: podlaha Dub kouřový bělený Dachstein od Empiri
Péče o dřevěné podlahy
Dřevěné parkety je vhodné jednou či dvakrát ročně ošetřit přípravkem NAPLANA, který doplní olej a na povrchu vytvoří tenký ochranný film prodlužující životnost povrchové úpravy. Na nohy židlí, stolů či skříní doporučujeme nalepit měkký materiál, aby nedošlo k poškrábání laku.
Problémy může způsobit i používání různých předložek a koberečků, protože dřevo mění vlivem UV záření barvu (některé dřeviny světlají, jiné tmavnou). Je tedy vhodné koberce vždy přibližně po roce přemístit. Také květináče nepokládejte přímo na podlahu – zůstanou zde po čase barevně odlišná místa.
Údržba dřevěné podlahy
Při běžném čištění podlahy se vyhněte agresivním saponátovým přípravkům. Místo nich přidávejte do vody speciální prostředek k odstranění nečistot NACASA. Ohledně vhodných přípravků se vždy poraďte se svým dodavatelem. Při vytírání dřevěných podlah myslete na to, aby nebyl hadr příliš mokrý.

Foto: extra široká podlahová prkna od Empiri
Dřevěné podlahy reagují na teplotu i vlhkost
Dřevo je přírodní materiál, který reaguje na změny okolního prostředí – zejména na vlhkost a teplotu. Podlahu můžete bez obav vytírat dobře vyždímaným hadrem nebo mopem. Přímý kontakt s vodou by mohl způsobit nežádoucí dilataci, která vede k popraskání povrchové vrstvy oleje a trhání jednotlivých lamelek. Podobné účinky může mít vysoká relativní vlhkost vzduchu, která se objevuje zejména v novostavbách.
Podlaze neprospívá ani nízká relativní vlhkost, a to zejména v topné sezóně, kdy klesá v místnostech často pod 30 %. Dochází potom k sesychání a tvorbě trhlinek mezi lamelami. Doporučujeme tedy udržovat teplotu mezi 15 až 25°C a relativní vlhkost vzduchu 40 – 60 %, což je hodnota vhodná nejen pro parkety, ale i pro lidské zdraví.
Renovace podlah
Žádný povrch není věčný a výjimkou nejsou ani dřevěné podlahy a parkety. Broušení je nedílnou součástí dlouhodobé péče o podlahy, které jim vrací lesk a obranyschopnost před mechanickým poškozením a ztrátou pevnosti. Renovace je však činností, kterou byste bez proškolení neměli provádět sami. I vzhledem k nákladům na zapůjčení potřebného vybavení je vhodnější nechat broušení na profesionály.
Dřevěná podlaha vám při správné péči vydrží po celé generace. Nepodceňujte proto její údržbu.