Lidé na planetě Zemi se už několik desetiletí vážně zabývají hrozbou vyčerpání neobnovitelných zdrojů energie. Mezi ně patří fosilní paliva (nafta) nebo třeba uhlí. Jedná se tedy o zdroje, které jsou v lidském časovém měřítku vyčerpatelné. Proto různě na světě (a naštěstí už i u nás) vznikají elektrárny, které využívají tzv. obnovitelné zdroje energie, jež se naopak v lidském měřítku přirozeně obnovují. Mezi ně patří například energie sluneční, větrná nebo geotermální, kterou nejvíce využívají na Islandu.
Země ohně a ledu
Islandu se přezdívá Země ohně a ledu a to převážně kvůli poloze blízko Severního pólu a tím spojeným mrazivým počasím a přítomnosti ledovců, které vytvářejí nezapomenutelný ráz krajiny, ale také kvůli geologické a vulkanické aktivitě. Na ostrově je do dnešních dnů několik desítek činných sopek (snad každý si vzpomene na výbuch sopky Eyjafjallajökull v roce 2010, který plně ochromil leteckou dopravu), Islanďané se ale s tímto nebezpečím za staletí naučili žít a naopak energii využívat ku svému prospěchu. Ve 20. století si obyvatelé osvojili technologie, kterými sopečnou aktivitu, ale také dravou sílu řek, dokázali přeměnit na energii elektrickou. Můžeme tak (a nikoliv s nadsázkou) o Islandu hovořit také jako o Zemi energie.
Obnovitelné zdroje na nejmenším severském ostrově
Poprvé v roce 2010 byl Island zanesen do Guinessovy knihy rekordů jako nejekologičtější země světa s výsledkem 93,5 bodů ze 100 možných na škále využívání obnovitelných zdrojů energie. Téměř veškerá elektřina, která je na ostrově vyrobena (více než 99 %), z nich pochází. 72 % vyrobí vodní elektrárny na jihu ostrova, kde sbírají vodu z hor a ledovců, která se valí do údolí. Dalších 27 % ji do sítě dodávají geotermální elektrárny.
Z celkové spotřeby energie na ostrově pochází 85 % procent z místních zdrojů:
- 65 procent z celkové spotřeby je geotermální energie, která nejenom pomáhá v elektrárnách vyrábět elektřinu, nejvíce je využívána jako zdroj tepla v domácnostech. Například v Reykjavíku dokonce teplem z geotermálních zdrojů vytápějí chodníky, aby v zimě nenamrzaly a nemusel se odklízet sníh.
- 20 procent spotřebované energie pochází z vodních elektráren.
- 15 procent patří fosilním palivům a to převážně kvůli dopravě.
- Před pěti lety se na Islandu začala využívat i větrná energie.
Nejen ekologii země zaslíbená
Geotermální energie, tedy využívání horkého magmatu zpod povrchu země, se nejčastěji projevuje právě výbuchem sopek, gejzíry stříkajícími ze země a přítomností horkých jezírek, jež jsou rozesety po celém ostrově. U každého města je však možno spatřit i elektrárnu, která čerpá tuto horkou vodu a následně ji posílá do celého města, obyvatelé pak nemusejí topit jiným způsobem. Islanďané nám tak ukazují, jak by to mělo fungovat všude – nebojme se přírody a zkusme ji využít v náš prospěch. Pomůžeme planetě tím, že ji nebudeme zbytečně znečišťovat a sami z toho budeme mít užitek. A protože se Island objevuje každý rok v žebříčcích zemí s nejspokojenějším obyvatelstvem na prvních příčkách, je to jasný důkaz, že využívat obnovitelné zdroje je krokem ke štěstí.