Jak na cvičení s činkami

Redakce doporučuje

Chuť jako zážitek: proč je vědomé užívání smyslů klíčem k rovnováze

V dnešní uspěchané době často přehlížíme sílu drobných okamžiků....

Temu.com: Jak ušetřit se slevou 30 % a cashbackem až 27,05 %

Internetový obchod Temu.com se rychle stal oblíbeným nákupním místem...

Objevte radost z psí adopce s Taily: Nová šance pro opuštěné čtyřnohé kamarády

Adoptovat pejska je jedním z nejkrásnějších rozhodnutí, které může...

Vybuduj si silná záda i ruce na hrazdě

Cvičení doma může být stejně efektivní jako v posilovně,...

Výroba polepů na auto: jak to probíhá?

Chcete, aby vaše auto skutečně vyniklo? Zvolte autopolep! Získáte...

Činky patří mezi jednu z nejoblíbenějších pomůcek na posilování. Abychom však docílili opravdu efektivního tréninku při jejich využití, měli bychom si především dávat pozor na chyby a provádět cviky technicky správně.

Pozor na techniku

Cvičení se závažím pomáhá tvarovat naše tělo a posílit svaly. U silového tréninku platí především známé přísloví, že není kam spěchat. U každého cviku je potřeba, abychom ho prováděli správně, dodržovali jeho techniku provedení a cvik prováděli v plném rozsahu. Nejčastější chybou při začátku cvičení s činkami je právě rychlost, a to především na úkor správné techniky. Takové cvičení je však velmi neefektivní. Činky vyžadují svůj čas a pravidelnost opakování. Ideální je tak najít si vlastní rytmus, který nám vyhovuje, a ten udržet po celou sérii. A to i v případě, že hudba, kterou jsme si zvolili jako doprovod pro cvičení, má rytmus jiný. Důležitý je také počet cviků, ideální je 6 až 15 opakování a postupné zvyšování zátěže.

Každý podle sebe

Další téměř klasickou chybou začátečníků je chybně zvolená váha. Ta je buď velmi lehká, nebo naopak těžká, což vede k namožení svalů a riskujeme zranění, natržený nebo natažený sval a zbytečné oddálení dalšího tréninku. To se týká především jednoručních činek. Pokud budeme zvedat váhu lehkou, cvičení nebude nijak efektivní, ale alespoň si neublížíme. Řídit bychom se měli především vlastní kondicí a vlastním tělem. To, že kamarádovi něco vyhovuje, neznamená, že to bude to správné pro nás. Posilovací pomůcky je proto vhodné kombinovat a mít k dispozici i více vah, protože pro každý cvik se hodí jiná. Obecné pravidlo říká, že pokud u dvanáctého opakování cviku cítíme únavu, máme zátěž nastavenou správně. Pokud se únava objeví dříve, je potřeba zátěž snížit a naopak, pokud bychom mohli pokračovat bez problémů dál, můžeme si na váze přidat.

Cvičení s činkami a silové tréninky mohou být zábavné a mají velmi dobré výsledky. Musí se však dodržet při cvičení správná technika, abychom se vyvarovali zbytečných chyb a také úrazů. V kombinaci s vyváženým jídelníčkem a dostatkem odpočinku dosáhneme vytyčených cílů bezpečně a rychleji.

euro