Čtyři z pěti žen prodělají minimálně jednou za život gynekologickou mykózu, většinou ale víckrát, protože jde o záležitost, která se ráda vrací. Chronická mykóza je strašákem a bojuje s ní mnoho žen, často neúspěšně, a když už se zdá, že je vše zažehnáno, tak prostě propukne nanovo.
Původcem kandidózy neboli vaginální mykózy je přemnožení kvasinek z rodu Candida. Ty naruší rovnováhu zdejší mikroflóry za přispění teplého a vlhkého prostředí, nevhodné skladby stravy, stresu nebo snížené imunity. Vzniku napomáhá v létě časté koupání a pobyt ve vlhkých plavkách. Mykóza ale může souviset i s nošením příliš těsného oblečení, punčocháčů, cyklistických kalhot a tang. Nepomáhá ani přílišná konzumace sladkého nebo léčba antibiotiky. Všechny tyto vlivy vytváří pro kvasinky příznivé prostředí a jejich rozmnožení je pak otázkou velmi krátké doby.
Vaginální mykóza často propuká akutně a donutí nás urychleně navštívit gynekologa, existuje ale i chronická kandidóza, kdy se potíže neustále vracejí. Příznaky zahrnují urputné svědění až bolestivost a výtok, vše způsobené nerovnováhou poševní mikroflóry.
S léčbou je potřeba začít ihned a neodkládat návštěvu gynekologa. Používají se masti, gely, čípky nebo tablety, souhrnně zvané antimykotika. Většina žen se potíží zbaví poměrně rychle, to ale neznamená, že je vyhráno, mykóza se ráda opakovaně vrací. Příčinou je pravděpodobně lokálně oslabená imunita.
Jak chronické mykózy řešit? Zapotřebí je komplexní přístup a také snaha o zlepšení imunity a obnovení mikroflorální rovnováhy. Výbornou podpůrnou léčbou je užívání enzymatického léku s názvem Wobenzym. Výzkumy prokázaly, že u žen s chronickým výskytem vaginální mykózy se díky této léčbě příznaky zmírnily, frekvence výskytu snížila nebo dokonce mykóza úplně vymizela. Dvě třetiny žen, které užívaly 10 týdnů podle doporučení Wobenzym, zůstalo následující rok bez mykóz a u ostatních se výskyt rapidně snížil. Jde o lék obsahující tělu vlastní enzymy a doporučované užívání je 2x denně 8 dražé po dobu 10 týdnů.