Půjčky zdarma jsou dnes stále dostupné, i když už o něco méně než dříve; některé i opakovaně. Jedná se přitom o finanční nástroj, který vám pomůže zvládnout těžké období (typicky před výplatou, kdy potřebujete pár tisíc, nebo když vám odejde lednička a vy musíte koupit novou), aniž by vás to cokoliv stálo. Jednoduše tak vrátíte přesně tolik, kolik dostanete.

H2: Možnosti a podmínky půjček zdarma
V současné době existují v podstatě jenom dvě varianty, a sice krátkodobé půjčky (též známé jako mikropůjčky nebo krátkodobé úvěry) a kreditní karty. Obojí má přitom svá pro a proti, ale pokud víte, v jaký okamžik produkt využít, nemusíte se obávat žádných poplatků ani jiného zatížení (na vše ostatně dohlíží ČNB):
- mikropůjčka zdarma bývá zpravidla ta první, tedy když se stanete novým klientem u nějaké nebankovní společnosti (zdaleka ji ale nenabízí každá, v roce 2023 jich je něco kolem 6), přičemž bývá obvykle omezena na 10 000 Kč (někde je strop 8, jinde naopak i vyšší) a splatnost do 14 dní; pokud ji tedy v této lhůtě celou vrátíte, nic neplatíte – kdybyste ji ale překročili, byť o jediný den, doúčtuje vám poskytovatel poplatky zpětně – platbu tak odesílejte min. den před posledním datem
- kreditní karta mívá často tzv. bezúročné období v délce až 55 dní (někdy je kratší), takže když během něj peníze vrátíte, neplatíte ani korunu – velkou výhodou je, že toho lze (na rozdíl od mikropůjčky) využívat opakovaně; nevýhodou bývá měsíční poplatek za vedení „kreditky“, obvykle se pohybuje od 29 do 99 Kč / měsíc, výměnou za něj však získáváte i řadu dalších výhod (třeba extra pojištění na zakoupené zboží, zdarma cestovní pojištění, kdykoliv dostupnou finanční rezervu apod.)
Jestliže uvažujete o využití, je vhodné se podívat na srovnání půjček, potažmo na přímo na mikropůjčky zdarma a kreditní karty. Každý poskytovatel totiž nabízí trochu jiné úvěrové limity i splatnost, stejně jako rychlost vyřízení a další podmínky.