Sestavujete si zrovna nový sklad? Nebo se snažíte modernizovat ten stávající tak, abyste pracovali rychleji a efektivněji? V obou případech stojíte před důležitou otázkou – jaký typ vysokozdvižných vozíků pořídit. Jaké máte možnosti?
Žádné univerzální řešení neexistuje
Vysokozdvižné vozíky přichází ve velmi pestré škále typů i jednotlivých provedení. Vy si tak můžete pořídit jak malý a kompaktní vozík do skladu vesnického obchůdku, tak i velký a těžký stroj na stavbu v terénu. Vždy je tedy nutné vzít nejprve v potaz vaše specifické požadavky.
Nejkompaktnější a nejúspornější variantou jsou elektrické vysokozdvižné vozíky. Ty jsou pouze o kousek větší než klasické paleťáky. Díky tomu se s nimi hravě vymotáte i v nejužších prostorech. I přes svou nízkou hmotnost dokážou hravě uvézt zátěž od 1,2 až do 1,6 tun (záleží na zvoleném provedení). O pohon se stará moderní lithium-iontová baterie, která se nabíjí v běžné elektrické síti. Její nabití tak stojí pouze pár korun, přičemž vozík následně pracuje přibližně 4–6 hodin.

Stavební firmy naopak ocení terénní vysokozdvižné vozíky. Ty jsou mnohem těžší, větší a samozřejmě stojí více peněz. Na druhou stranu však získáte robustního pomocníka s náhonem na všechny čtyři a dieselovým motorem. S jeho pomocí zvládnete bez problémů převážet, ukládat i skládat materiály o hmotnosti až pěti tun. Takový vozík lze používat dokonce i na lehce nerovném a hrbolatém terénu (o stabilitu se starají inteligentní stabilizační systémy).
Prohlédněte si vozíky sami
Čelní vysokozdvižné vozíky jsou zkrátka komplexní kategorie. Z toho důvodu bude ideální, když si dostupné typy prohlédnete na vlastní oči a přečtete si něco málo o jejich schopnostech. Pořádnou porci inspirace objevíte na webových stránkách pod vloženými odkazy.