Při bolestech břicha vyhledáte internistu, při rozostřeném vidění oftalmologa a při bolestech zubů dentistu. A jak se chováte při psychických potížích? Raději hledáte radu na internetu nebo pomoc na dně sklenky alkoholu? Duševní zdraví zásadně ovlivňuje kvalitu života každého z nás. Přesto často duševní nekomfort bagatelizujeme, čímž se ocitáme ještě pod větším tlakem každodenních problémů. Nepomáhají ani vysoké pracovní nároky, osobní problémy a emocionální traumata, všechny tyto potíže mohou negativně ovlivnit naše psychické zdraví. Naštěstí si stačí říci o pomoc, nově i v centru v Brně.
Něco se se mnou děje
Jak vlastně rozpoznat příznaky duševních problémů? Mezi zásadní činitele, proč vyhledat odbornou psychoterapeutickou pomoc, rozhodně patří potíže se závislostmi na drogách, na lécích nebo na alkoholu, stejně jako gambling a další sociálně patologické jevy včetně závislosti na internetu a sociálních sítích či workoholismu.
Mezi další faktory, které ovlivňují psychiku a způsobují úzkosti či panické stavy a fobie, patří dlouhodobý a chronický stres, intenzivní nervozita či potíže s usínáním a spánkem. Dále je vhodné kontaktovat odborníky na psychiatrii Brno při depresích, pocitech beznaděje a smutku, při příznacích vyhoření a psychického vyčerpání.
První kontakt jako cesta k uzdravení
Proč se lidé bojí kontaktovat psychoterapeutické centrum? Nejčastějším důvodem je strach z odsouzení a obavy, že budou považováni za blázny, proto se raději řídí šarlatánskými metodami nebo pokoutně shánějí antidepresiva. Nic z toho není nutné, pomoc je nablízku a první schůzku lze sjednat telefonicky i pomocí online formuláře.

Během seznamovací konzultace se stanovuje diagnóza, ale současně terapeutický plán, na základě kterého se pracuje během psychoterapeutických sezení na odstranění spouštěčů určitého chování. Kromě kognitivně-behaviorální terapie pod dohledem odborníků se klienti učí techniky zvládání stresu, dechová a svalová cvičení pro zmírnění rizika panických záchvatů nebo snížení jejich intenzity.
Odpočinek i relaxace ve volném čase
Psychické potíže nezřídka pramení z nezdravého životního stylu, proto se doporučuje změnit každodenní návyky a zlepšit tím své duševní zdraví. Pomáhá nejen pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, protože odbourává pracovní stres a objektivně zlepšuje náladu, ale také meditace, relaxační cvičení a správný spánkový režim. Duševní zdraví je pevně spojené rovněž se stravováním, vyvážený jídelníček ovlivňuje psychiku, je dobré dbát na stálé doplňování potřebných vitamínů, minerálů a stopových prvků.