Při výrobě prvotních modelů (prototypů) z různých materiálů stále vyhrává CNC způsob výroby. Obrábění prostřednictvím počítače je robustní, spolehlivé a efektivně. A ještě dlouho bude klíčové při výrobě dílů.

Pokud máte k dispozici CNC zařízení s hlavními nástroji (soustružení, frézování, broušení, řezání, vrtání), dokážete vyrobit téměř jakoukoliv součástku potřebnou pro průmysl. Mezi návrhem dílu a výrobou není zbytečný mezičlánek. Proč je to tak?
- Software je přesný. Přesnější než jakékoliv manuální obrábění. Nejpřesnější CNC přístroje na světě pracují již na úrovni nanometrů. Běžně v průmyslu najdete zařízení, které jsou přesné na setinu milimetru. To je pro většinu výrobků naprosto dostačující. Z 3D modelu ve formátu CAD nebo CAM počítač vypočítá nejefektivnější postup. To je při prototypech důležité, protože teoreticky první model ještě není vyzkoušen v praxi.
- Škálovatelnost. Kromě výroby přesných protokolů může CNC stroj generovat stovky nebo tisíce replikovaných produktů. Po zkontrolování modelu provedou inženýři všechny potřebné změny. Operátor vloží nové informace do softwarového programu, který stroji řekne, jak vyrobit požadovaný počet hotových výrobků. CNC zařízení jsou zpravidla mnohem lépe přizpůsobitelné novým parametrům jako sériové linky.
- Nepřetržitý provoz. CNC výroba může produkovat díly 365 dní v roce – a není nezbytně důležité mít při každém kroku jednoho člověka. CNC přístroje snižují zaměstnavateli náklady na mzdy, ale zároveň požadují, aby byl zodpovědný pracovník na vysoké odborné úrovni. Termín Minor Human Involement znamená, že bez přímého lidského zásahu do přímé výroby, klesá šance na výrobu zmetku téměř na nulu. I malá firma dokáže zvládnout ročně stovky dodaných technických parametrů na nové nevyzkoušené díly a moduly.
- Materiál není omezením. CNC přístroje dokáží pracovat s širokou paletou materiálu – od měkkých plastů po ty nejtvrdší kovy a slitiny. A produkují jen tolik odpadu, kolik je nezbytně třeba. Robotické rameno nedělá pohyby navíc.