Komu se vyplatí práce ve startupech?

Redakce doporučuje

Chuť jako zážitek: proč je vědomé užívání smyslů klíčem k rovnováze

V dnešní uspěchané době často přehlížíme sílu drobných okamžiků....

Temu.com: Jak ušetřit se slevou 30 % a cashbackem až 27,05 %

Internetový obchod Temu.com se rychle stal oblíbeným nákupním místem...

Objevte radost z psí adopce s Taily: Nová šance pro opuštěné čtyřnohé kamarády

Adoptovat pejska je jedním z nejkrásnějších rozhodnutí, které může...

Vybuduj si silná záda i ruce na hrazdě

Cvičení doma může být stejně efektivní jako v posilovně,...

Výroba polepů na auto: jak to probíhá?

Chcete, aby vaše auto skutečně vyniklo? Zvolte autopolep! Získáte...

Hledáte uplatnění na pracovním trhu, ale nedaří se vám najít místo podle vašich představ? Jste kreativní a láká vás flexibilní forma práce? Možná vás zaujme možnost pracovat v některém startupu. Netušíte, o co se jedná? Nevadí, vše potřebné se dozvíte!  Prozradíme vám nejen, co je startup, ale také zda se vám práce v něm vyplatí.

Co je to startup?

Objasnit význam pojmu startup není snadné. Neexistuje totiž jednotná definice tohoto slova. V podstatě se jedná o zpravidla začínající) podnik, který se snaží prorazit a masově rozšířit svůj inovativní produkt. Nejčastěji jsou startupy technicky zaměřené (např. IT), ale mohou se věnovat jakémukoliv jinému oboru. V zahraničí bývají startupy financovány investory, v Česku je však situace jiná. Tuzemské startupy financují jejich zakladatelé. Nově se můžete setkat i s financováním prostřednictvím crowfundingu (např. přes platformu Fundlift).

Čím jsou startupy specifické?

Pokud zvažujete práci ve startupu, je nezbytné znát jeho specifika. Pracovní prostředí je oproti konzervativním firmám a korporacím odlišné. Velmi lákavě působí třeba možnost flexibilní práce, což je velmi žádaný zaměstnanecký benefit. Zvláště kreativcům z tohoto hlediska více vyhovuje uvolněná atmosféra startupů než sešněrovaná podniková kultura tradičních firem. Hlavní nevýhodou startupů z hlediska zaměstnanců jsou nižší mzdy oproti korporátnímu prostředí. Flexibilita je tedy vykoupena nižší odměnou za práci. Přesto nelze startupy zavrhovat, poskytují totiž odrazový můstek pro budování kariéry mladým absolventům.

Vyplatí se vám práce ve startupu?

Jak jsme uvedli výše, startupy se v mnohém od běžných firem odlišují. Charakteristickým prvkem startupů je kupříkladu nižší mzda za flexibilní práci. Na první pohled se může zdát, že je to spíše nevýhodné. Přesto existují jedinci, kterým lze práci ve startupech doporučit. Konkrétně jde o začínající specialisty a čerstvé absolventy (převážně technických oborů), kteří si teprve budují kariéru. Na tradičním pracovním trhu se totiž často potýkají s potížemi a marně hledají uplatnění. Rovněž ženám na rodičovské dovolené se práce pro startup vyplatí. Důvodem je možnost práce z domu. Jde o benefit, který (zvláště v Česku) většina zaměstnavatelů neposkytuje.

 

euro