Většina lidí ještě nikdy neviděla 3D tiskárnu nebo ji jen letmo zahlédla někde v obchodě či na internetu. Pro někoho je 3D tisk stále zahalen velkým tajemstvím. Netuší, na jakém principu funguje, ani co se dá na takové tiskárně vyrobit. Některá fakta o 3D tiskárnách a jak vědí, co tisknout přiblíží specialistka Jitka Kopalová z TisknuLevne.cz.
Jak funguje 3D tisk?
3D tiskárny na rozdíl od inkoustových tiskáren netisknou inkoust na papír, ale tisknou trojrozměrné předměty. Do tiskárny se místo inkoustu vloží struny z plastu nebo jiného materiálu. Zahřátím při vysokých teplotách se struny roztaví, vhání se do trysek a tryskami jsou stříkány v malém množství zpět ven. Pomalu se vrstvu po vrstvě vytváří nový 3D objekt, který ihned zasychá a tvrdne.
Jaký materiál se používá k výrobě 3D objektů?
K výrobě 3D předmětů se používají rozmanité materiály. V domácím a školním prostředí se dávají do tiskáren dva druhy plastu. PLA plast (polylactic acid) je vhodný pro tisk větších objektů a je dostatečně pevný. ABS plast (akrylonitrilbutadienstyren) je ideální pro tisk prototypů a funkčních věcí. Můžete ho povrchově upravovat a je tepelně odolný. Kromě plastů se využívá k tisku nylon, guma a dokonce i dřevo nebo kov.
Jak dlouho trvá tisk v 3D tiskárně?
Tisk každého 3D modelu trvá trochu jinou dobu a odvíjí se od velikosti objektu. 3D tisk zatím není na takové úrovni, aby byly větší 3D předměty hotovy během chvíle. Pro představu – 3D vizitka s nápisy a logem trvá až 2 hodiny, figurka vysoká 10 cm asi 4 hodiny a menší krabička až 8 hodin. Většina klasických tiskáren umí vytisknout pouze věci, které jsou střední velikosti. Vyšší kvalita tisknutého objektu trvá většinou déle, protože jednotlivé vrstvy jsou tenčí a pomalejší tisk zvyšuje kvalitu konečného produktu.
Jak 3D tiskárna ví, co tisknout?
Vytištěné objekty jsou de facto trojrozměrné modely vytvořené pomocí počítačového softwaru. Ten se jednoduše ovládá a nemusíte v něm vyplňovat žádné kolonky s parametry. Každá 3D tiskárna obsahuje software pro co nejlepší výsledky, aby nedošlo ke zborcení tištěných předmětů. Software je již součástí tiskárny a pomocí něho volíte provedení, kvalitu a pevnost finálního objektu. Vygenerovaný datový soubor se odešle do tiskárny a dochází k samotnému tisku.
V jakých odvětvích se 3D tisk využívá?
3D tisk se využívá v domácnostech i průmyslu. Své uplatnění nalézá ve školách, automobilovém průmyslu, zdravotnictví, strojírenství, stavebnictví, architektuře a ve vědeckých výzkumech. 3D tisk pomalu proniká i do oblasti umění a módy. Tiskne se vše, na co si jen vzpomenete: zubní náhrady, díly do automobilů, díly do letadel nebo nápisy na hroby. Svět 3D tisku je opravdu rozmanitý a proniká do všech možných odvětví.
Pokud vás láká 3D tiskárna, pořiďte si tu pro domácí použití. Práce na ní je intuitivní a zvládne ji každý z vás. 3D tisk má velkou budoucnost a poodhalí vaši kreativitu. Navíc má velký přínos pro celé lidstvo a předvídá se, že do roku 2023 se bude na těchto tiskárnách vyrábět až 93 procent komponentů.