Co si můžete dovolit v nájemním bytě?

Redakce doporučuje

Chuť jako zážitek: proč je vědomé užívání smyslů klíčem k rovnováze

V dnešní uspěchané době často přehlížíme sílu drobných okamžiků....

Temu.com: Jak ušetřit se slevou 30 % a cashbackem až 27,05 %

Internetový obchod Temu.com se rychle stal oblíbeným nákupním místem...

Objevte radost z psí adopce s Taily: Nová šance pro opuštěné čtyřnohé kamarády

Adoptovat pejska je jedním z nejkrásnějších rozhodnutí, které může...

Vybuduj si silná záda i ruce na hrazdě

Cvičení doma může být stejně efektivní jako v posilovně,...

Výroba polepů na auto: jak to probíhá?

Chcete, aby vaše auto skutečně vyniklo? Zvolte autopolep! Získáte...

Pokud žijete v podnájmu, zákon stojí spíše při vás. Občanský zákoník totiž považuje nájemníka za slabší stranu, a proto mu v mnoha případech vychází vstříc. To ale neznamená, že byste si z nájemního bytu mohli udělat kůlničku na dříví. Nebo ano?

Chov mazlíčků

Pokud neplánujete založit chovnou stanici tygrů nebo v bytě množit potkany, nemusíte mít strach. Domácí zvířata jako psa nebo kočku chovat můžete, pokud byt nezničí nebo nadměrně neobtěžují sousedy.

Podnikání v bytě

Podnikáte nebo si přivyděláváte výrobou zboží? Pak si v bytě můžete zařídit kancelář nebo menší dílnu, opět ale myslete na sousedy. Hranice jsou v tomto případě poměrně volné, proto je dobré mít v záloze např. pojištění právní ochrany.

Stavební úpravy

Ke každé úpravy bytu byste si měli vyžádat písemný souhlas majitele. V praxi si ale drobnější úpravy můžete udělat i sami s tím, že byt před ukončením nájmu uvedete do původního stavu – pokud se s majitelem vyloženě nedohodnete jinak. Majitel nemůže uvést byt do původního stavu sám a po vás chtít proplatit náklady s výjimkou případu, kdy mu byt poškodíte nebo zdemolujete.

Opravy

Obecně platí, že nájemce platí do určitého limitu „drobné“ opravy sám. Maximální roční limit získáte vynásobením výměry bytu v m2 stokorunou. Pokud např. bydlíte v bytě s výměrou 50 m2, nemůže po vás majitel chtít zaplatit víc než 5000 ročně. V občanském zákoníku taky najdete vyjmenovány všechny „drobné“ opravy. Ty ostatní platíte jen v případě, že vyjdou do tisícovky.

Na tajňačku, nebo s pravdou ven?

Nejjednodušší je domluvit se na všem hned ze startu a majiteli své plány s bytem nezatajovat. Pokud to nevyjde a vy tušíte, že byste se v budoucnu mohli dostat do sporu, je dobré mít po ruce právníka. Dneska už vás takové služby vyjdou na pár stovek měsíčně a problémům je vždy lepší předcházet, než pak vyhazovat desetitisíce za soudní spory.

euro