I když je dům hotový, dokud se pořádně neomítnou stěny nebo nepoloží obklady, člověk si v něm stále připadá jako na staveništi. Při vybírání obkladů musíte brát v potaz zejména požadovaný design prostoru, atmosféru, jakou by měl prostor působit, jeho rozměry, a zda se jedná o interiér nebo exteriér. A protože obklady patří mezi dlouhotrvající materiál, je potřeba si jejich výběr opravdu dobře promyslet.

Obklady a obkladový materiál
Obklady bývají nejčastěji vyráběné z keramiky, keramické dlaždice tak patří mezi nestárnoucí klasiku. Není to však jediná možnost, dalším často používaným materiálem pro obklady je totiž také sklo. Sklo vyniká skvělými vlastnostmi, mezi které patří odolnost vůči nízkým i vysokým teplotám a nepromokavost. Zároveň jsou obklady ze skla pevné a skvěle vypadají. Skleněné obklady již dávno nenajdete jen v koupelnách, za kuchyňskou linkou nebo u bazénu, nyní je moderní je využívat například i v obývacích pokojích nebo komerčních místnostech.

Mozaika
Mozaika byla vždy spojena s luxusem, mohli si ji dovolit jen ti majetnější. Nyní už naštěstí nepatří mezi vyloženě drahé obkladové materiály, krásu mozaiky si tak může dovolit téměř každý. Velkou výhodou je bezesporu to, že pomocí drobné mozaiky snadno obložíte i složité geometrické tvary nebo kulaté hrany. Skleněné mozaiky se nejčastěji využívají při obkládání kuchyní, koupelen, krbů, saun nebo lázeňských salónů, kterým dodají neotřelý vzhled.

Listela
Ať už použijete obklady jakékoliv, jistě se vám bude hodit k nim přidat i listelu. Jedná se o dekorativní lištu, kterou můžete použít ke všem obkladovým materiálům. Skleněné listely mohou být tenké až 8 mm, díky čemuž se snadno montují a mají mnoho možností využití – ode zdí a podlah až po lišty na stropě. Mnohdy při použití různých obkladů v různých částech domu stačí vybrat jeden typ listely a povede se vám tak celý byt sjednotit a dodat mu ucelený vzhled.
