Fotovoltaické elektrárny nemusíme dlouze představovat, lidé dnes moc dobře vědí, o čem je řeč. Vždyť se se solárními panely setkávají dnes a denně, když projíždí obcí nebo městem do svého zaměstnání. Lidé tento vynález doslova milují, dokáže jim totiž ušetřit hromadu energií. Někteří si dokonce nedokážou představit život bez solárních panelů na své střeše. Bez fotovoltaiky však museli žít lidé před pětašedesáti lety.

Už je tomu 65 let, co solární panely existují na světě. Psal se rok 1954, kdy skupina vědců představila světu zbrusu nový a vůbec první fotovoltaický článek, který zprvu dokázal pohánět elektřinou malé zařízení. Během uplynulých pětašedesáti let se stala fotovoltaika cenově dostupnější záležitostí a rozšířila se do celého světa.
V současné době na ni ani my nedáme dopustit, i když nedávné průzkumy ukazují, že Češi se přiklání spíše ke klasickému uhlí.
Jak šel čas s fotovoltaikou
Dříve se fotovoltaika neinstalovala jen na střechy rodinných domů, jak je tomu nyní. Dříve sloužila tato technologie spíše pro účely kosmonautiky. Také se solární elektrárny vyskytovaly v místech, kudy nevedla žádná elektrárenská síť. Dnes se však z míst, kudy nevedla elektrárenská síť, dostala do celého světa a usídlila se na zmiňovaných střechách rodinných domů.
Fotovoltaika se s plynoucími léty stala nejrychleji rostoucím zdrojem energie. Jenom ke konci loňského roku se nainstalovalo více jak 500 gigawattů solárních elektráren.
Češi na solární panely získávají příspěvky
Pro Čechy se staly solární panely atraktivní hlavně v okamžiku, kdy se dozvěděly, že na ně mohou dostat dotaci. V České republice totiž funguje dotační program Nová zelená úsporám, v rámci kterého může člověk dostat příspěvek i v podobě několika desítek tisíc korun. Pak už si jen stačí zavolat firmu Solidsun, která vše navrhne, vyřídí, a nakonec i namontuje.