Ve vodě se vyskytuje mnoho různých látek, o kterých lidé často nemají ani tušení. A některé látky mohou být nezdravé či dokonce až nebezpečné. Mezi tyto látky patří například bakterie nebo mikroplasty, které se ve vodě vyskytují ve stále větším množství. Velkým strašákem jsou také těžké kovy. Jsou těžké kovy opravdu těžké? Je problém, když se ve vodě vyskytují? A co se s nimi dá dělat?
O co se jedná?
Mezi těžké kovy se řadí kovy přesahující hustotu 5g/cm3, jsou tedy přibližně pětkrát těžší než voda. Patří mezi ně například chrom, kadmium, měď, stříbro, olovo, nikl, selen, antimon a rtuť. Ačkoliv se v přírodě volně nevyskytují, dostávají se do vodních zdrojů, a to zejména ze zemědělství, metalurgie či spalování fosilních paliv. K jejich výskytům přispívají také staré olověné rozvody vody či mosazné a bronzové spojky.

Co způsobují?
Nebezpečí těžkých kovů tkví v jejich negativním dopadu na lidské zdraví. Člověk se z nich nemůže akutně otrávit, pokud je však přijímá pravidelně v malých dávkách, můžou se u něj později projevit zdravotní problémy. Jedná se o různé vyrážky, zažívací potíže a dokonce i selhávání či poškození orgánů. Je tedy jasné, že není dobré si s těžkými kovy zahrávat. Navíc se v lidském těle hromadí, protože je organismus neumí vyloučit. Nejvíce ohroženou skupinou jsou děti a těhotné ženy. Často je tedy nutné využít nějaké formy úpravy vody.
Jak se to dá vyřešit?
Nejlepším řešením je omezení výskytu těžkých kovů ve vodě. Preventivní opatření jsou důsledná likvidace odpadních vod, správné rozvody vody a minimalizace nelegálních skládek. Pokud se však již nějaké těžké kovy do zdroje pitné vody dostanou, existují naštěstí relativně jednoduchá řešení.

U menších zdrojů vody se využívá adsorpce na aktivním uhlí nebo speciálních ionexech. Dále se dá využít reverzní osmóza, při které se voda pod tlakem filtruje přes velmi jemnou membránu. Tento proces z vody odstraní veškeré nečistoty, včetně některých rozpuštěných solí. Ve vodárenství se pro změnu používá proces koagulace, jenž spočívá ve srážení a shlukování nechtěných příměsí vody, které se následnou filtrací z vody odstraní.