Cvičení doma může být stejně efektivní jako v posilovně, ale mnohem komfortnější. Proč si pořídit hrazdu?
Cvičte efektivně doma díky hrazdě. Za efektivními cviky nemusíte do posilovny. Stačí si pořídit hrazdu na cvičení. Ta je univerzálním cvičebním nástrojem, který umožňuje variabilně provádět desítky různých cviků za využití vlastní hmotnosti. To vede ke zvýšení fyzické síly a všestrannému posílení zdraví.
Výhodou domácího tréninku je zejména úspora času. Nemusíte jednoduše pravidelně chodit do posilovny, abyste se mohli věnovat intenzivnímu tréninku. To vede k výrazně vyšší motivaci a zvyšuje se tak šance, že u cvičení dlouhodobě vydržíte. Ruku v ruce s tím kráčí taktéž úspora financí. Posilovací hrazdy patří k nářadí, které je v kontextu ostatního posilovacího vybavení levné.
Navíc se pyšní nízkými provozními náklady oproti složitějším strojům, o které je třeba pečovat, případně kvůli nim občas pozvat odborníka na servis. Hrazdy nejsou poruchové. S technickou jednoduchostí se pojí i snadná instalace.
Podle typu umístění můžeme rozlišit tři konkrétní typy tohoto nářadí:
· závěsné hrazdy
· hrazdy do dveří
· volně stojící hrazda
Stěžejními parametry pro výběr je hlavně délka tohoto nástroje a také jeho nosnost. Nosnost se obvykle pochybuje v rozmezí 100 až 130 kg a minimální požadovaná délka by měla činit alespoň 110 cm.
Proč a jak cvičit na hrazdě
Při cvičení s vlastní hmotností se zpravidla zapojuje více hlavních svalových partií a cviky jsou tak komplexní. V činnost se uvádějí i hluboko uložené svaly, s čímž souvisí vyšší důraz na stabilitu při cvičení, čímž dochází k automatickému zapojení svalů hlubokého stabilizačního systému.

Zdroj: ChatGPT
Dochází k aktivnímu rozvoji především svalstva paží, zad, hrudníku a břicha. Tím se zlepšuje i tzv. funkční síla, kterou následně můžete zužitkovat při dalším cvičení, ale také v běžném životě. Stejně tak dochází ke zlepšování koordinace a stability. A to zejména prostřednictvím zpevnění tzv. core neboli jádra těla.
Mnozí tento typ cvičení považují za jednoduše nejpřirozenější s odkazem na naše opičí předky, kteří svůj čas trávili zavěšení na stromech. Ostatně dokazuje to i skutečnost, že podobná aktivita baví i děti, pro které je neustálé zavěšování se přirozeností. Cvičit na hrazdě tak rozhodně mohou nejen profesionální kulturisté.
I cvičení na hrazdě může být velmi variabilní. Záleží zejména na stylu úchopu. Provozovat tak můžete různé varianty shybů, přítahů nebo přednožování.
Existují tak především následující varianty:
· úchop podhmatem
· úchop nadhmatem
· široký úchop
· střední úchop (na šířku ramen)
· úzký úchop (méně než na šířku ramen)
Hrazda vám tak poskytne optimální variabilitu a flexibilitu s minimálními finančními i prostorovými nároky. Začněte cvičit ještě dnes a vyberte si tu svou přímo u českého výrobce Nejsport.cz.